/  Anasayfa

Akıllı Şehir ve IoT

Nesnelerin İnterneti (IoT), buluta bağlı ve verileri toplamak ve güvenli bir şekilde iletmek için tasarlanmış bir dizi ekipman, ürün ve cihazdır. IoT, kuruluşların hızlı ve bilgiye dayalı kararlar almak için hızla veri toplamasına ve kullanmasına olanak tanır. Bu teknoloji, zamanında ve ilgili içgörüler sunarak tüm sektörlerdeki kuruluşların daha verimli çalışmasına ve müşteri deneyimlerini iyileştirmesine olanak tanır.

Dünyanın dört bir yanındaki daha akıllı şehirler, verileri anında yakalamak ve anlamak için IoT sensörlerini kullanıyor. IoT tarafından sağlanan içgörüler, şehir yöneticilerinin topluluklarında neler olup bittiğini neredeyse gerçek zamanlı olarak daha iyi anlamalarını sağlar. Bu akıllı şehir teknolojisi aynı zamanda hükümetlerin akıllı altyapıyı bağlamasına, süreçleri uzaktan izlemesine, gerçek zamanlı izleme yapmasına ve şehir genelinde operasyonları iyileştirmesine olanak tanır.

Akıllı şehir yönetimleri, IoT'yi iki önemli görev için giderek daha fazla kullanıyor: uzaktan izleme ve bakım.

Uzaktan izleme, yöneticilerin araçlar ve ağır makineler gibi varlıkları sürekli veya düzenli aralıklarla izlemesine olanak tanır. Bu, şehir yöneticilerinin varlığın konumunu, performansını ve durumunu izlemesine olanak tanır.

Şehir yönetimlerinin bu akıllı şehir teknolojisinden elde ettiği içgörüler onlara şu konularda yardımcı olabilir:

Yakıt, bakım ve servis maliyetlerini azaltın.

Şehir yönetimi süreçlerini iyileştirin.

Nüfus için daha iyi bir deneyim sağlayın.

Araç ve makinelerdeki aşınma ve yıpranmayı azaltın.

Günlük servis randevu sayısını artırın.

Araçları daha verimli yönlendirin.

Yerleşik güvenliği ve şehir çalışanlarının güvenliğini iyileştirin.

Kestirimci bakım, verileri analiz etmek, sonuçları tahmin etmek ve işlemleri otomatikleştirmek için makine öğrenimi yazılımını birleştirir. Bu teknoloji, şehir yöneticilerinin sorunları büyük bir sorun haline gelmeden önce belirlemesine ve üstesinden gelmesine olanak tanır. Kestirimci bakım, akıllı şehir yöneticilerine şu konularda yardımcı olur:

Arızalara veya yavaşlamalara yol açan mekanik veya operasyonel sorunları belirleyin. Onarım sorunları için hangi yedek parçaların envanterde tutulacağını belirleyin. Ekipman arızalarını meydana gelmeden önce tahmin edin ve önleyin. IoT'ye yatırım yapan hükümetler, bu akıllı şehir çözümünü halka daha fazla değer sunmak, insanlarla daha kişiselleştirilmiş bir şekilde bağlantı kurmak, malzeme ve işçilik israfını azaltmak ve operasyonel verimliliği artırmak için kullanabilir.

HIZLI ERİŞİM