/  Anasayfa

Akıllı Şehir Ve Teknoloji

Akıllı şehir kavramı genel olarak bilinse de içerisinde neler olacağı ya da bu şehirlerin nasıl bir kullanışı olacağı fazla bilinmemektedir. Akıllı şehir aslında dünyanın değişen düzeni ve insanların artık değişen ihtiyaçları sonucu ortaya çıkmaya başlamıştır. Tek bir teknolojik gelişim ya da tek bir alandaki ihtiyaç sonucu bu ihtiyaç ortaya çıkmamıştır. Nesnelerin İnterneti, yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojilerin gelişmesi artık şehirlerimizi olmadığı kadar akıllı bir hale getirmek için bizlere yardımcı olmuştur.

Nesnelerin İnterneti yani IoT son yılların en çok gelişme gösteren teknoloji alanlarından bir tanesidir. Cihazların kablolu ya da kablosuz olarak birbiri ile bağlanması ile ortaya çıkan teknoloji pek çok alanı etkilemiştir. Üretim, endüstri ya da eğitim gibi pek çok alan bu teknoloji ile değişmeye başlamıştır. Ayrıca yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojilerin de Nesnelerin İnternetini desteklemesi ilk olarak insan hayatını değiştirmeye başlamıştır.

Daha sonra hayatımızın her alanına giren bu üç teknoloji gün geçtikçe gelişmiştir. Ayrıca Bu üç teknolojinin birleşmesi ile ortaya çıkan ürünlerin herkesi tatmin etmesi insanların sosyal ve iş hayatlarında büyük değişiklik yapmıştır. Dünyada Akıllı Şehirler bu üç teknolojiden etkilenerek oluşmaya başlamıştır. Bu sayede dünyanın daha sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir yer olması ön görülmüştür.

HIZLI ERİŞİM