/  Anasayfa

KAYSERİ

Orjinal Resim

Kayseri de öne çıkan akıllı şehir örnekleri şunlardır: Akıllı Şehir Kayseri Mobil Uygulaması, Trafik Kontrol Merkezi, Bisiklet Yolu ve Durağı, Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı.

Şehrin önemli turizm merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi’nin internet üzerinden izlenebileceği bir sistem kurgulanmıştır. Erciyes’teki hava durumunun, kayak yapanların ve pist durumunun izlenebilmesi amacıyla web kamerası konularak tüm dünyaya yayın yapılmaktadır. Hava durumu canlı yayın kamerasıyla izlenebildiğinden, kayak severlerin zaman kaybı yaşamalarının önüne geçilmiştir. Şehirdeki yeni bir akıllı şehir uygulaması da spor salonlarındaki mevcut sistem sayesinde, kullanıcıların Kayseri Büyükşehir Belediyesi
spor merkezlerinin doluluk oranını, havuzlardaki klor miktarını, yeşil sahalardaki çim uzunluğunu ve sahaların görüntülerini anlık veriler dâhilinde görebilmesidir. Bu veriler  doğrultusunda elde edilen sonuçlar kullanıcılara her zaman daha iyi ve daha kaliteli hizmet vermeyi sağlayacaktır. Kayseri’de hayata geçirilen en önemli akıllı şehir projeleri hakkında bilgiler, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilerek aşağıda açıklanmıştır.

“Akıllı Şehir Kayseri” Mobil Uygulaması

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal mobil uygulaması Akıllı Şehir Kayseri, ulaşımdan kent bilgi sistemine, mobil haritadan kültür sanat etkinliklerine kadar pek çok alanda sunulan hizmetleri içermektedir. Mobil Uygulamadaki “Ulaşım” menüsünden duraktan geçen otobüsler görülebilmekte ve otobüsün durağa ne zaman geleceği öğrenilebilmektedir.
Mobil Uygulamadaki “Kent Bilgi Sistemi” sayesinde en yakın hastane, eczane, benzin istasyonu, tarihi eserler, ücretsiz Wi-Fi alanları, noterler, ATM’ler, camiler, okullar, otoparklar, bisiklet durakları, taksi durakları gibi önemli yerlere ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda mobil Uygulama ile belediyenin yaptığı ve yapmakta olduğu projelere, düzenlenen kültür sanat etkinliklerine vb. haberlere de kolaylıkla erişilebilmekte, vatandaşların istek ve şikâyetlerini hızlı ve kolay bir şekilde iletmelerine ve takip edebilmelerine olanak  sağlanmaktadır.

Trafik Kontrol Merkezi(TKM)

Kentlerin her gün artan ulaşım problemlerinin çözümünde önemli bir unsur, trafik yönetiminin ana bileşenidir. TKM ile trafik akışının sürekliliği, yol ağı kapasitesinin etkin olarak kullanılması, trafiğin 7/24 gerçek zamanlı izlenmesi, denetlenmesi, tek merkezden kontrolü ve yönetimi sağlanır.

Akıllı Kavşak

Kavşaklara yerleştirilen sensörler ile otomatik sayımlar yapılarak aracın daha fazla olduğu yola verilecek geçiş üstünlüğü otomatik olarak belirlenmektedir. Böylece araç sayısının fazla olduğu geçişlerde gereksiz beklemelerin önüne geçilmiş, trafik yoğunluğu azaltılarak araçların yakıt tasarrufuna katkıda bulunulmuş, şehirdeki araçların sera gazı emisyonu oranı en aza indirilmiştir.

Ambulans Geçiş Üstünlüğü

Ambulansa geçiş üstünlüğü sağlayan sistem, ambulansın hastayı trafikte zaman kaybetmeden en hızlı bir biçimde hastaneye ulaştırmasına yardımcı olan bir sistemdir. Sistem, geçiş üstünlüğü olan ambulansın konumunu gerçek zamanlı olarak takip eder ve araç herhangi bir sinyalize kavşağa yaklaştığı anda ilgili kavşaktaki ışıkların hastane  istikametine doğru yeşil ışık yakmasını sağlar. Bu sayede ambulanslar, sinyalize kavşakları minimum gecikme süresi ile terk eder ve hedefine en kısa sürede ulaşır.

Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi; iklim değişikliği ile mücadeleyi vizyon olarak benimseyen bir kamu kuruluşu olarak, sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik bir dinamizm oluşturmakta ve vatandaşlarını, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya teşvik etmektedir. Kayseri, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen “Covenant of Mayors” Belediye Başkanları Sözleşmesine 2017 yılında taraf olarak, 2030 yılına kadar CO2 salımlarını %40 azaltacağını taahhüt etmiştir. Bu kapsamda; Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı hazırlanarak tüm sektörleri kapsayan uzun vadeli hedefleri ortaya koyan bir yol haritası belirlenmiştir. Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı; pek çok projeye yol  gösterecek ve bölgenin gelişimine önemli katkı sağlayacaktır. Kayseri, iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konusunda çalışmalarını geliştirme, uluslararası alanda konuyla ilgili çalışma yapan belediyelerle bilgi alışverişinde bulunma, örnek uygulamalardan ve AB fonlarından faydalanma fırsatlarını elde etmiş olacaktır.

Akıllı Durak

Durakta bekleyen vatandaşlarımız mobil cihazlarına (Akılı Telefon, Tablet) Akıllı Şehir Kayseri mobil uygulamasını yükledikten sonra durak levhası üzerinde bulunan kare kodu okutup, otobüsün nerede olduğunu, yaklaşık olarak ne zaman geleceğini ve duraktan geçen otobüs hatlarını öğrenebilmektedir. Ayrıca durağın konumunun bulunduğu haritada yaklaşan otobüsler gerçek zamanlı olarak vatandaşlarımıza sunulmaktadır.

Bisiklet Yolu ve Durağı

Sistem sayesinde bisiklet kullanıcıları kendilerine en yakın bisiklet duraklarını bulabilir, duraktaki bisiklet sayısı ve doluluk oranı ile ilgili anlık bilgi alabilirler. 

Turistik Kameralar

Şehirde toplam 45 adet 7/24 yayın yapan turistik kamera bulunmaktadır. Bu kameralar, Cumhuriyet Meydanı, Sivas Bulvarı, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ve Erciyes Kayak Merkezi olarak konumlandırılmış olup resmi web sitesinden ve mobil uygulamadan izlenebilmektedir. 

Akıllı Sulama

Kayseri hafif raylı taşıma sisteminde yeşil hat akıllı sulama sistemi mevcuttur. Bu sistem üzerinden günün hangi saatlerinde, ne zaman ve hangi miktarda sulama yapıldığı  görülebilmektedir. Ayrıca akıllı sulama sistemi sayesinde araç hattın üzerinden geçerken sulama otomatik olarak durmakta, bu sayede araç bakım maliyetlerinin en aza  indirgenmesi amaçlanmaktadır.

QR Kodlu Kapı Numarası

Binalara monte edilen kapı numaralarına QR kod uygulaması yapılacaktır. Akıllı telefonla okutulacak QR kod sayesinde, bina ruhsatındaki verilere ulaşılabilecektir