Akıllı Şehir Ve Akıllı Şebeke

Akıllı şebeke: Daha akıllı bir şehir için altyapı hizmetlerini mevcut koşullara uyarlama

"Akıllı bir şehrin altyapı hizmetleri nasıl olmalı?" diye sorarken, "Akıllı şebeke nasıl olmalı?" diye sorarak işe başlamalısınız.

"Şebeke"yi dünya çapında ayrı güç altyapılarının tüm parçaları için kullanılan isim olarak biliyor olabilirsiniz. Gerçekten tekil, kesintisiz bir bağlantı şebekesini ifade etmese de tek bir işlev üstlenir: elektrik sağlamak. Dolayısıyla akıllı şebeke, bu elektrik altyapısının daha parlak bir halidir ve yüksek bir enerji verimliliğini bünyesinde barındırır.

Akıllı şebeke şehrinizde zaten işler durumda. Elektrik altyapı hizmetiniz akıllı sayaçlar kurar veya güneş hücreleri ya da elektrikli araç şarjı için çift yönlü bağlantılar planlarken, IoT özellikli birçok unsur için gerekli olan kentsel planlama (senkrofazörlerden yapay zeka özellikli termostatlara kadar) enerji şirketinin günlük yaşamının süregelen bir parçasıdır.

Ancak çok daha akıllı bir şehrin çok daha akıllı altyapı hizmetleri elektrik şebekesi ile sınırlı değildir. Akıllı su ve tık su girişimlerini de kapsar.